Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır

Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır atasözünün anlamı nedir? Aç tavuk kendini buğday ambarında görür atasözü kısaca ne demektir?

Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır

Kişiler, yokluğunu çektikleri şeye sahip olmanın hayaliyle yaşarlar. Zihinleri o şeyle öylesine meşguldür ki rüyalarında bile onu görürler. Bazen umutsuz bir bekleyişten ibaret kalan bu hayal, kişiler üzerinde olumsuz etkiler de yapabilir. Böylece insan boş hayaller kurarak gerçek hayatını kendisine zehir edebilir. 

Haddini bilmek ve gelişmeler karşısında temkinli davranmak gerektiğini anlatmada kullanılır. 

Bu atasözü şu şekillerde de kullanılır: Aç tavuk kendini darı ambarında sanır, Aç tavuk düşünde kendini darı ambarında görür, Aç tavuk düşünde kendini darı ambarında sanır

Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır TDK anlamı

İnsanlar, yokluğunu, yoksulluğunu çektikleri şeyler için olmayacak hayaller, düşler kurar` anlamında kullanılan bir söz.

Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır cümle

Eline bir çember alıp lüks bir araba sürüyormuş gibi yapıyor. Bu yokluk içinde olmadık hayaller kuruyor. Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır dememişler boşuna.

Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır atasözü; Aç tavuk kendini buğday ambarında görür, Aç tavuk kendini darı ambarında sanır, Aç tavuk kendini darı ambarında görür şeklinde de kullanılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*