Acele işe şeytan karışır

Acele işe şeytan karışır atasözünün anlamı ve açıklaması nedir?

Acele işe şeytan karışır

Acele ile yapılan işler ya eksik yâ da hatalı olur. Kişiler telaş ve acele ile yaptıkları işlerde başarı kazanamazlar. Oysa tedbirli ve düşünülerek yapılan işler kendilerinden beklenilen sonucu ve başarıyı verirler.

Her işin tamamlanması belli bir süreyi içerir. Hangi türden iş olursa olsun bu kural geçerlidir. İş hususunda acele etmek mutlaka hatayı doğurur.  İşler bozuk ve yanlış olunca da o işe şeytanın karıştığına inanılır.  Çünkü şeytan da insanların işlerini bozmak ve başarılarını engellemek için çeşitli gayretler sarf eder.  Zaten acele etmek şeytana özgü olarak bilinir.  Yani bir işte acele eden kişi mutlaka bir şeytanlık düşünüyor veya şeytana aldanmaya hazır demektir.

Bir işi, layıkıyla, pişire pişire, üzerinde düşünerek ve emek sarf ederek yapmak gerektiğini tavsiye için söylenir.

Acele işe şeytan karışır TDK anlamı

Düşünüp taşınmadan ivedi olarak yapılan işten iyi sonuç alınamayacağını anlatan bir söz.

Acele işe şeytan karışır atasözünün hikayesi

Şam da yaşayan beylerden birinin güzel sesli bir kölesi varmış. Bey ne zaman alışverişe gönderse köle, gittiği yerden mutlaka geç dönermiş.

Kölenin güzel sesine bayılan çarşı esnafı, köleyi, kolundan bacağından tutar; zorla şarkı, türkü okutturur, geç kalmasına yol açarlarmış.

Yine bir gün Bey, bir testi alması için kölesini çarşıya göndermiş. Köle çarşıya giderken yolda bir kervanla karşılaşmış.

Kervandakiler onu tanıyınca hemen durdurup:

– Biz Mısır a gidiyoruz, sen de bizimle gel. Sen bize şarkılar söylersin, biz de senin her ihtiyacını karşılarız. Hem gezer hem eğleniriz, demişler.

Köle:

– Olmaz, benim işim var, der.

Kervandakiler köleyi zorla yanlarına alıp yollarına devam etmişler. Mısır da bir yıl kadar kaldıktan sonra Şam’a geri dönmüşler.

Şam’a döner dönmez kölenin aklına sahibinin ısmarladığı testi gelmiş. Hemen bir testi alıp koşa koşa eve giderken ayağı kayıp düşmesin mi? Testi kırılmış.

Bunu duyan kölenin efendisi:

 Acele işe şeytan karışır, demiş.

Acele işe şeytan karışır cümle

Arabayı yavaş sür. Acele işe şeytan karışır.

Ödevlerini acele etmeden dikkatli bir şekilde yap. Yoksa acele işe şeytan karışır.

Dışarı çıkmak için işlerini o kadar hızlı yapıyordu ki her şeyi karıştırmış. Oysa kendisini acele işe şeytan karışır diye uyardım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*